GÜNCEL:
BAŞBAKAN YILDIRIM ERZİNCAN'DA BİR DİZİ AÇILIŞ GERÇEKLEŞTİRDİ.
Başbakan  Binali Yıldırım'ın Eşi Hanımefendi Semiha Yıldırım'ın himayelerinde, Türk Kızılayı İstanbul Şubesince hayata geçirilen, "81 İlde 81 Anaokulu Projesi" kapsamında Erzincan'da hizmete giren Piyade Uzman Çavuş Selim Topal Anaokulu’nun açılış programına, Başbakan  Binali Yıldırım, Eşi Hanımefendi Semiha Yıldırım, Başbakan Yardımcısı  Hakan Çavuşoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı  Bülent Tüfenkci, Milli Eğitim Bakanı  İsmet Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı  Ahmet Arslan, Erzincan Valisi  Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekilleri  Sebahattin Karakelle ve  Serkan Bayram, Erzincan Belediye Başkanı  Cemalettin Başsoy, çevre illerin milletvekilleri ve belediye başkanları katıldı.
Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında El Bab'ın Suflaniyah bölgesinde terör örgütü DEAŞ mensuplarınca bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda şehit düşen Piyade Uzman Çavuş Selim Topal'ın isminin verildiği 3 derslik ve 60 öğrenci kapasiteli anaokulunu gezen Başbakan  Binali Yıldırım ve Eşi Hanımefendi Semiha Yıldırım daha sonra açılış programına geçtiler.
Programda konuşan Milli Eğitim Bakanı  İsmet Yılmaz, okul öncesi eğitimin önemine işaret ederek, "Başbakan Yıldırım, 2016’da bize üç hedef belirledi. Bunlardan birincisi okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak, ikincisi ikili eğitime son vermek, üçüncüsü bir yabancı dili evlatlarımıza öğretmek. Okul öncesi eğitim örgün eğitimin bir parçasıdır." diye konuştu.
Okul öncesi eğitimle çocukların beden, zihin, duygu gelişimi ile iyi alışkanlıklar kazanmasını, Türkçeyi doğru ve güzel konuşmalarını sağlamak istediklerine işaret eden Milli Eğitim Bakanı  İsmet Yılmaz, şöyle konuştu: "Okul öncesi eğitimde 80 yılda alınan mesafeden daha fazlasını bu dönemde katettik. Okul öncesi eğitimde 37 pilot il belirledik. Bu pilot illerde okul öncesi kırtasiye giderlerini ve eğitim materyallerini bakanlığımız karşılıyor. Okul öncesi eğitimin 2017 yılındaki yatırım bütçesini bir önceki yıla göre yüzde 250 artırdık. 2018’deki artışla son iki yılda yapım bütçesi yüzde 361 artırılmıştır. Hedefimiz her çocuğumuzun ilkokula başlamadan önce bir yıl okul öncesi eğitim almasını sağlamak."

Milli Eğitim Bakanı  İsmet Yılmaz, okul öncesi eğitimde okullaşma oranını yüzde 90'lara çıkarmak istediklerini dile getirerek, "Bugün Diyarbakır’da 5 yaş için okullaşma oranı yüzde 95, Hakkari’de yüzde 90, Erzincan’da ise yüzde 99'dur. Bu çalışmalara ek olarak eğitim hizmeti ücretsizdir." şeklinde konuştu.
Başbakan  Binali Yıldırım Toplu Açılış Töreni’ndeki konuşmasında, Osmanlı'nın 619 yıl hüküm sürdüğünü anımsatarak, o coğrafyalarda herkesin dilinde, dininde, işinde, gücünde serbest olduğunu belirtti.

Bugün Türkiye'yi "istilacı" diye göstermeye çalışanların dönüp Cezayir'e, Fas'a, Sahraaltı Afrika'ya bakmaları gerektiğine işaret eden Başbakan  Binali Yıldırım, "Kendi dillerini bile unutturdular. Ana dillerini terk ettirdiler, kendi dillerini resmi dil yaptılar. Esaretle istilayla itham edilecek dünyada hak etmeyen tek bir ülke var, o da Türkiye'dir." diye konuştu.
Başbakan  Binali Yıldırım, Türkiye'nin geçmişiyle gurur duyduklarını, geleceğine de güvendiklerini ve inandıklarını kaydetti.Güzel bir hizmeti başlatacaklarını anlatan Başbakan  Binali Yıldırım, bu okulların yapılmasında, projenin dizaynında emeği geçen bağışçılara ve kurumlara teşekkürlerini iletti.
İnsanın evlatlarına teşekkür etmesinin zor olduğunu belirten Başbakan  Binali Yıldırım, "Açacağımız okulun finansmanını sağlayan da büyük oğlum Bülent Yıldırım'dır. Onu da bu arada zikretmeme müsaade edin." dedi.

Başbakan  Binali Yıldırım, eğitim için hedeflerinin bulunduğuna işaret ederek, "Bunlardan en önemlisi 2019'da artık sabahçı, öğlenci sistemini terk edeceğiz ve tek sistem yapacağız. Herhalde 6-7 ilimizde biraz daha sıkı çalışmamız gerekiyor, onun dışındakiler hazır bile. İstanbul'da biraz daha işimiz var, Ankara da toparladı, orada da az da olsa işimiz var. İnşallah bu hedefimizi tutturacağız." değerlendirmesini yaptı.

Erzincan'ın maden suyunda zengin bir bölge olduğunu kaydeden Başbakan  Binali Yıldırım, Türk Kızılayı'nın Afyon'da ve Erzincan'da maden suyu üretimi yaptığını anlattı.

Başbakan  Binali Yıldırım, Erzincanlılara müjde vermek istediğini ifade ederek, "Türk Kızılay'ı Genel Başkanı söyledi. Erzincan'daki fabrikasını yüzde 100 büyütüyor, kapasiteyi artırıyor. Demek ki epey bir ilgi, talep var. Ben bir şey söylemedim. Kendiliğinden o bana söyledi. Bu kararlarından dolayı teşekkür ediyoruz." diye konuştu.

Başbakan  Binali Yıldırım, Türkiye'nin 81 iline ve yurt dışına giden ürün şişelerinde Türk Kızılayı'nın isminin altında "Erzincan" yazdığını ve bunun da gurur verici bir şey olduğunu belirtti.

Tesise ismi verilen Şehit Selim Topal'a Allah'tan rahmet dileyen Başbakan  Binali Yıldırım, "Görevimiz, şehitlerin isimlerini yaşatmak için benzer tesisler yapmaktır. Bugünlere kolay gelmedik. Milletimizin duası ve desteğiyle geldik. Ondan sonra millet sevdalısı, gecesini, gündüzüne katan Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının gayretiyle geldik." ifadesini kullandı.

Başbakan  Binali Yıldırım, konuşmasının ardından toplu açılış töreni kapsamında bazı illere video konferans yoluyla bağlandı, bağışçılar ve şehit aileleriyle de sohbet etti. Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan toplu açılış töreninde daha sonra projeye ilişkin tanıtım filmi gösterildi. Akabinde Başbakan  Binali Yıldırım ve Eşi Hanımefendi Semiha Yıldırım beraberindekilerle toplu açılışı gerçekleştirdiler.

Başbakan  Binali Yıldırım ve beraberindeki heyet buradaki programın ardından Basın Yayın ve Enformasyon Erzincan İl Müdürlüğünün açılışına geçtiler.
Başbakan Yardımcısı  Hakan Çavuşoğlu açılışta yaptığı konuşmada, "Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğümüz gerek dünya medyasında Türkiye hakkındaki haberleri analiz ederek bunları raporlayarak günde iki kez devletimizin yetkili mercilerine sunmakta, diğer taraftan Türkiye ile ilgili olumsuz haberleri dezenformasyonları doğru yönde değiştirmek için mücadele ortaya koymaktadır." dedi.
Demokratik toplumların vazgeçilmez ihtiyaçlarından bir tanesinin doğru bilgiye ulaşmak olduğunu belirten Başbakan Yardımcısı  Hakan Çavuşoğlu, basın ve medya bu noktada bireylerin ve toplumların bu ihtiyaçlarını karşılamak için çok önemli bir görev ifa etmektedir." dedi.
Başbakan Yardımcısı  Hakan Çavuşoğlu, günümüzde gittikçe gerçeğin yerini algının aldığını, yalan yanlış haberlerin, kasıtlı ve çarpıtma yayınların ne denli tesiri olumsuz olduğunu da herkesin bildiğini aktararak, şunları ifade etti: "Bu anlamda Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğümüz, gerek dünya medyasında Türkiye hakkındaki haberleri analiz ederek bunları raporlayarak günde iki kez devletimizin yetkili mercilerine sunmakta, diğer taraftan Türkiye ile ilgili olumsuz haberleri dezenformasyonları doğru yönde değiştirmek için mücadele ortaya koymaktadır. Erzincan İl Müdürlüğümüz sadece Erzincan için değil bundan sonraki süreçte bütün bölgeye hitap edecek donanımda bir bina. Erzincan için hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Başbakan  Binali Yıldırım, Basın Yayın ve Enformasyon Erzincan İl Müdürlüğünün açılışında yaptığı konuşmada Türkiye aleyhine başta Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) olmak üzere birçok şer odağının karalama kampanyalarını eksik etmediklerini dile getirerek şöyle devam etti: "BYEGM, Anadolu Ajansı, TRT World, TRT ve diğer basın yayın organlarımız, bu karalama kampanyalarını etkisiz hale getirmek için büyük bir gayret gösteriyorlar. İç ve dış siyasetimizin doğru anlatılması için devletimizin çeşitli kurumları koordinasyon içerisinde çalışıyorlar. 18 il müdürlüğü, 39 basın müşavirliği olarak şu anda faaliyeti bu genel müdürlüğümüzün devam ediyor. Amaç güçlü, müreffeh, saygın Türkiye hedefine yaraşır şekilde bir hizmet seviyesine ulaşmak."

BYEGM'nin geçmişte isminin dahi anılmadığını ifade eden Başbakan  Binali Yıldırım, "Büyük bir imkan, büyük bir kaynak ama kullanılamıyor. Sıradan bir devlet kuruluşu gibi. Bir memuriyet gibi ne yaptığı, ne ettiği, ürettiklerinin içeride ve dışarıda yankı yapmadığı bir yapı. Ama şimdi Allah'a şükür çok daha etkin, yanlış algıları düzelten, faaliyetleriyle yüzümüzü ak eden, güldüren bir kuruluş haline süratle gidiyor." şeklinde konuştu.

Bugün Türkiye'nin gündeminde Zeytin Dalı Harekatı'nın bulunduğunu anımsatan Başbakan  Binali Yıldırım, bu bağlamda basın çalışanlarının, zaman zaman hayatlarını da tehlikeye atarak, bu operasyonun gerçek amaçlarını, bunun terörle mücadeleden başka hiçbir amacının olmadığını bütün dünyaya aktardıklarını vurguladı.

Başbakan  Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Harekatı'nın sadece terörle mücadele değil, terörden bizar olan, zulüm altında olan Arapları, Kürtleri, Türkmenleri ve sivil vatandaşları da koruyacak çok meşru ve haklı bir operasyon olduğunun, doğru olarak dünyaya anlatılması için büyük gayret gösterildiğinin altını çizdi.

Basın mensuplarının sınır ötesine geçebilmesi, onlara yetki belgelerinin verilmesi, hizmetlerini en rahat, emniyetli şekilde sürdürebilmesini sağlayan kuruluşun BYEGM olduğunu dile getiren Başbakan  Binali Yıldırım, kurumun, yapılan iş hakkında doğru, tarafsız, hızlı haber geçilmesi için çok büyük imkanlar sağladığını ifade etti.

Başbakan  Binali Yıldırım, BYEGM'nin, terör örgütlerinin sosyal medya üzerinden yaymaya çalıştığı yalan yanlış haberleri anında aynı yöntemle bulup çıkardığını, vatandaşa, sosyal medya takipçilerine ulaştırdığını anlattı.

Başbakan  Binali Yıldırım, Afganistan'da, Pakistan'da ya da dünyanın başka bir yerinde üç-beş yıl önce yaşanan patlama ya da terör faaliyetinde yaralanan küçük bir kız çocuğunun fotoğrafının sosyal medyada, "Bu Afrin'de oldu" şeklinde terör örgütü yandaşlarınca paylaşılarak algı oluşturulmaya çalışıldığına dikkati çekti. Başbakan  Binali Yıldırım ayrıca bu fotoğrafın altında da Türkiye'yi karalayan, sorumlu tutan paylaşımlar yapıldığını vurguladı.

Başbakan  Binali Yıldırım, "Elimizde böyle bir imkan olmasaydı, böyle bir kuruluşumuz olmasaydı, internet gelişmemiş olsaydı bunları düzeltmek çok kolay olmazdı. Bir şey akılda yanlış kaldıktan sonra düzeltmek için 30 tane haber yapmanız lazım. Bir yanlışı düzeltmenin 30 tane doğru iş yapmanızla mümkün olduğunu tecrübeden biliyorum. Onun için bu kirli algı oyunlarına karşı hızlı hareket eden, yanlışlığı anında ortaya çıkaran, doğrusunu anlatan bir önemli bir görev yapıyorlar." şeklinde konuştu.
BYEGM'nin, Erzincan'ın, Türkiye'nin her tarafındaki güzellikleri de dünyaya anlattığını söyleyen Başbakan  Binali Yıldırım, bunun aynı zamanda turizme, ulaşıma, ekonomiye, ülkenin tanıtımına da faydası olduğunu belirtti.
Eğin ilçesindeki kanyonun Kolarado'dan sonra en uzun kanyon olduğuna dikkati çeken Başbakan  Binali Yıldırım, ayrıca Eğin evleri, Erzincan'ın tarihi mekanları, Ergan Kayak Merkezi gibi bütün güzellikleri tanıtmanın, BYEGM İl Müdürlüğünün vasıtasıyla olacağını kaydetti.
Başbakan  Binali Yıldırım, sadece organize sanayi bölgesi yapmakla olmadığı değerlendirmesinde bulunan, "Yaparsınız, kimse bilmezse ne işe yarayacak? Orada ne yapılıyor, ne ediliyor? Hangi hizmetler var, hangi ürünler var? Tanıtım, üretimden daha önemli. İstediğiniz kadar yapın. Alıcıyla buluşturamazsanız yaptığınız işin değeri anlaşılmaz." diye konuştu.

Başbakan  Binali Yıldırım, Türkiye'nin her alanda büyüdüğünü ve Türkiye büyüdükçe karşısında rahat durmayanların sayısının arttığını vurguladı.

Başbakan  Binali Yıldırım  konuşmasının devamında;"Esasen hem 15 Temmuz hem Gezi olayları hem yargı darbesi hem kapatma davası... Başımıza gelen bütün işlerin defedilmesinde birinci derecede sizlersiniz, vatandaşlarımız, milletimiz, hemşehrilerimiz. Allah sizden razı olsun. Yaramazlara fırsat vermediniz, hep yanımızda oldunuz. Darbe gecesi Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla Erzincan, Dörtyol'daydı, Cumhuriyet Meydanı'ndaydı. Ay yıldızlı bayrağımızla indiniz meydana, meydan okudunuz alçaklara ve darbecilere dünyayı dar ettiniz. Bayrağımızı indirtmediniz, ezanlarımızı dindirtmediniz. Allah sizden razı olsun."

Her şeyin daha güzel olacağını söyleyen Başbakan  Binali Yıldırım, şunları kaydetti:"Türkiye'ye parmak sallayanlar unutmasın; Türk milleti, bu oyunlara asla pabuç bırakmaz. Neler geldi, neler geçti... Bu imtihanların hepsinden alnımızın akıyla çıktık. İnşallah bundan sonra da bizim yegane gücümüz milletimizin duası ve desteğidir. Bugün gece gündüz demeden Afrin'de, Fırat Kalkanı bölgesinde, Kuzey Irak'ta, Güneydoğu'da sınırlarımızda nöbet tutan bütün güvenlik güçlerimize, polisimize, jandarmamıza, Mehmetçik'imize, güvenlik korucumuza buradan, Erzincan'dan selam gönderiyoruz. Allah yar ve yardımcıları olsun. Bağımsızlık uğruna, istiklal uğruna, huzur ve kardeşlik adına hayatını vermekten çekinmeyen bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun. Gazilerimize hayırlı, bereketli ömürler diliyorum."

Başbakan  Binali Yıldırım, konuşmasının ardından beraberindekilerle BYEGM Erzincan İl Müdürlüğü hizmet binasının açılışını yaptı. Akabinde İl Müdürlüğü binası içerisinde incelemelerde bulundu.

 
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
çorlu escort bolu escort çankırı escort düzce escort edirne escort escortlari.co

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli...
15 Temmuz 2016’de gerçekleşen hain darbe girişiminin dördüncü yıl dönümünde “15 Temmuz Şehitlerini...

Haberi Oku